Årets Utropstecken 2025/2026!
Rösta fram Årets Utropstecken i DIF damhockeylag!
Säsongen 25/26 närmar sig sitt slut och nu behöver vi din hjälp för att rösta fram den person som utmärkt sig lite extra i Djurgårdens damhockeylag.
Georgny, Odebrant eller Akervik?
Ni supportrar röstar på den spelare som ni tycker har tagit störst kliv framåt i sin utveckling under säsongen. De tre kandidaterna som alla har visat att de ger det lilla extra på isen är Wilma Georgny, Saga Odebrant och Charlotte Akervik. Rösta fram din favorit i formuläret nedan. Endast en röst/person räknas. Priset kommer delas ut i samband med slutspelet.
Motiveringar:
#21 WILMA GEORGNY
Tre säsonger in på sitt gul-röd-blåa äventyr har försvarstalangen vuxit in i seniorhockeyn på allvar. Med ett kreativt spel och en strävan efter ständig utveckling har Wilma hittat en större kontinuitet, något som innebär den poängmässigt bästa noteringen sedan flytten till DIF. Nu fortsätter 19-åringen från Trångsund arbetet med att etablera sig ordentligt på SDHL-nivå.
#17 SAGA ODEBRANT
Med ett stort tålamod och ett hårt arbete har sommarens nyförvärv successivt spelat sig uppåt i laguppställningen. Under mellandagarna kom det första målet i Djurgårdströjan för Saga, som haft en tydlig roll och en viktig del i lagets starka formkurva under SDHL:s andra halva.
#9 CHARLOTTE AKERVIK
Flytten över Atlanten har blivit en succé för hela ligans just nu målstarkaste försvarare. Amerikanskan från Wisconsin kämpade sig under hösten tillbaka från en tidig skada, cementerade sig som en ledande backpjäs och spelar konstant viktiga minuter i avgörande moment av matcherna.
Tack för din röst!
Rösta fram Årets Utropstecken i DIF damlag!
Röstningen är nu avslutad och vinnaren presenteras 14 mars.
Tidigare pristagare:
2025 Selma Tyreskog
2024 Tereza Plosova
2023 Brette Pettet
2022 Ida Boman
2021 Felicia Linder
2020 Sarah Bujold
2019 Josefine Holmgren

Senaste kommentarer