Apple presenterar iPhone 17 Pro, iPhone Air, Apple Watch X och fler av höstens nyheter
Tidigare i veckan höll Apple sitt september-event där både nya produkter och uppdateringar presenterades. I år låg tonvikten på att föra samman hårdvara och mjukvara ännu mer, med innovationer som ska stärka både den personliga användarupplevelsen och företagets digitala arbetsmiljö, med fokus på AI, samarbete och bättre arbetsflöden
Vår Apple-specialist Christoffer Furu är tillbaka och har valt ut sina viktigaste höjdpunkter från Apples mest efterlängtade lanseringsevent:
iPhone 17 och 17 – ta jobbet till en ny proffsnivå
Säg hej till den senaste generationen iPhone-modeller! Apples nya iPhone 17 Pro lanseras med A19-chipet, byggt för att hantera avancerade AI-uppgifter direkt på enheten. Detta gör att översättningar, textgenerering och smart sammanfattning sker snabbt, privat och utan att data behöver skickas till molnet. Tillsammans med banbrytande battertid, briljant 6,3-tumsskärm och unibody-design i aluminium får iPhone 17 Pro sin välförtjänta slogan världens mest kraftfulla iPhone.
Även iPhone 17 beskrivs som spekatakulör, mer tilltalande och slitstark med A19-chip, reptålig och ljusare skärm, 48MP-kameror, batteri som räcker hela dagen med upp till 30 timmars videouppspelning.
Förboka din nya iPhone 17, iPhone 17 Pro och iPhone Air hos oss redan idag.
iPhone Air – tunnare design och stark prestanda
Apple presenterade även lanseringen av tidernas tunnaste iPhone i helt nya iPhone Air, en modell som kombinerar kraften från iPhone 17-serien med en tunnare och lättare design med en tålig fram- och baksida skapad av Ceramic Shield. Den nya modellen riktar sig till användare som vill ha hög prestanda men i ett mer portabelt format.
Skärmen har förbättrad ljusstyrka och färgåtergivning, med en batteritid som är optimerad för en hel dags användning. IPhone Air har stöd för samma A19-chip och Apple Intelligence-funktioner som iPhone 17 samt får tillgång till användningen av eSIM.
Apple Intelligence – kommer snart på svenska
Apple fortsätter att rulla ut sin satsning på AI med Apple Intelligence. En av de mest efterlängtade nyheterna är att tjänsten snart kommer på fler språk, inklusive svenska. Det innebär att funktioner som smart textskrivning, prioriterade notiser och AI-genererade mötessammanfattningar kan användas fullt ut även här.
Tio år med Apple Watch X – designad för hälsa och företag
Apple firar 10 år med Apple Watch genom att presentera Apple Watch X. Den har fått en tunnare design, större skärm och nya sensorer för hälsomätning.
För arbetslivet blir den också en smartare följeslagare med förbättrade notifikationer, möjligheten att hantera samtal direkt från handleden samt integration med företagets kalendrar och appar.
AirPods Pros – brucreducering och Voice Isolation för samtal och möten
AirPods Pro får en uppgradering med bättre brusreducering för röstsamtal, vilket gör dem ännu mer lämpade för digitala möten i bullriga miljöer. Med en förbättrad Voice Isolation lyfts användarens röst fram tydligare.
Senaste kommentarer